Inside the B world http://www.insidethebworld.mk Inside the B world Fashion Blog en-US Casual with Tom Tailor http://insidethebworld.mk/posts/102-casual-with http://www.frosinna.com/posts/1030/#comments Sat, 17 Jun 2017 22:00:00 +0000 http://insidethebworld.mk/content/statija.php?id=102

We believe you have noticed by now, as much as we love to dress up and have our full glam on, casual dressing is never out of our choices either. This time we partnered with Tom Tailor to bring out the best casual version of ourselves. Believe me as I say you will find the finest materials in each of their pieces that will keep you super comfortable during the hot summer days. The outfit on the pictures is the first outfit we styled and stay tuned for more...

Веруваме дека сте забележале дека и кежуал комбинациите никогаш не се исклучени како наш избор. Овој пат соработувавме со Tom Tailor за да ги одбереме најдобрите кежуал комбинации. Верувајте секое од нивните парчиња има одличен квалитет на материјал што е особено битно за претстојните топли летни денови. Комбинацијата на сликите е првата од повеќето што ќе ги видите на блогот, а до тогаш можете сами да ги посетите во Skopje City Mall.

Shirt: Tom Tailor

Pants: Tom Tailor

]]>
Light in the box top http://insidethebworld.mk/posts/101-light-in http://www.frosinna.com/posts/1030/#comments Thu, 08 Jun 2017 22:00:00 +0000 http://insidethebworld.mk/content/statija.php?id=101

Hello lovelies! Happy Friday everyone! Hope you are having a good one. Perfect time for a new post, and this time we had the pleasure to collaborate with Light in the box. This ruffle one-shoulder top is everything. I love firm lines and if you haven't noticed I love black and white. I hope you like it.

Have a great weekend!

Shoes: H&M.

Pants: Missguided.

]]>
Orsay - Skopje City mall http://insidethebworld.mk/posts/100-orsay-- http://www.frosinna.com/posts/1030/#comments Mon, 03 Apr 2017 22:00:00 +0000 http://insidethebworld.mk/content/statija.php?id=100

Минатиот петок брендот Orsay кој е лоциран во Skopje City Mall го прослави својот прв роденден и на наше огромно задоволство ние бевме поканети да присуствуваме. Покрај одличното дружење, не можевме да пропуштиме да ги разгледаме последните парчиња коишто ги поседуваат. Одличниот квалитет на секое парче облека не може да не се забележи, без разлика која колекција и да се погледне, business, party или casual. Од лелеави и цветни материјали, кожни bomber јакни, шик стилски комбинации за секој тип на работно место, ова е правото место за избор на комбинација за многу прилики.

Доколку досега не сте слушнале овој бренд топло препорачуваме да ги посетите, а на сликите подолу можете да видите на што падна нашиот избор. Среќен Роденден Orsay и уште долго да ги разубавувате жените!

]]>
Leave a MARK everywhere you go http://insidethebworld.mk/posts/99-leave-a http://www.frosinna.com/posts/1030/#comments Tue, 21 Mar 2017 23:00:00 +0000 http://insidethebworld.mk/content/statija.php?id=99

За сите девојки кои шминката ја гледаат како начин да се изразат, да ја истакнат својата личност, да бидат забележани и креативни, компанијата Avon креираше нова линија Mark која е составена од смели и впечатливи мејкап производи. Промоцијата на новата линија ги израдува вистинските љубители на декоративна козметика кои знаат дека шминкањето е уметност.

Mark им дава на трендсетерките дополнителна мотивација да го покажат својот талент за експериментирање и да си играат со техники, бои и текстури како вистински уметници. Благодарение на широкиот спектар високо пигментирани производи за очи, усни, лице и нокти со силни нијанси, девојките имаат неограничени можности да создаваат ремек – дела кои ќе им помогнат да остават впечаток во секоја ситуација.

Најдобар пример за моќен Mark производ инспириран од уметноста е новата маскара Spectralash која овозможува целосна контрола над волуменот на трепките. Поради посебно дизајнираниот апликатор, четкичката може да се намести на три различни густини – за истакнати, поистакнати и најистакнати трепки.

Карминот во смела бордо нијанса ја следи идејата на оваа колекција и остава силен впечаток.

Подлогата за пудра е одлична база за шминката на денот и одлична заштита за лицето.

Производите од оваа линија веќе се претставени во новата брошура на Avon која може да се најде на веб-страницата avoncosmetics.com.mk

]]>
Hooded velvet dress http://insidethebworld.mk/posts/97-hooded-velvet http://www.frosinna.com/posts/1030/#comments Mon, 20 Feb 2017 23:00:00 +0000 http://insidethebworld.mk/content/statija.php?id=97

There isn't a more comfortable trend that I love more lately than oversized. Oversized hoodies, sweaters and shirts. Just check my Instagram if you don't believe me :) and combining the oversized trend with velvet? Right on point with this ZAFUL hooded velvet dress

You can get it yourself by following the link on ZAFUL

]]> Atelier by Iva http://insidethebworld.mk/posts/96-atelier-by http://www.frosinna.com/posts/1030/#comments Tue, 22 Nov 2016 23:00:00 +0000 http://insidethebworld.mk/content/statija.php?id=96

Што е стилизирањето ако не постојано експериментирање со нешто ново? Најмногу им се радуваме на соработки што што покажуваат нова, поинаква страна од нас. Благодарение на дизајнерката Ива Спасовска од Atelier by Iva ја покажуваме гламурозната страна која секој од нас ја има некаде зар не? Во нејзиното ателје кое е олицетворение на неа самата, на секоја девојка која сака да заблеска ќе и биде тешко да одбере само едно парче. Уникатните фустани, сукњи, корсети не одговараат само за било кој свечен настан, туку за секој момент кога сакате да се чувствувате посебно. Но на крај, залудно е да се доловува нешто што треба секој сам да го види.

П.С. Огромно Благодариме на Opera House Hotel за прекрасниот простор и совршен поглед.

Фотографиите се од неверојатниот Александар Вржалски

]]>
When in Milan http://insidethebworld.mk/posts/95-when-in http://www.frosinna.com/posts/1030/#comments Wed, 02 Nov 2016 23:00:00 +0000 http://insidethebworld.mk/content/statija.php?id=95

Another thing we are really passionate about besides styling is travelling. Milan is a city that is one of the fashion centers of the world and was pretty high on our “places to visit” list. And so we did! Milan is truly amazing and no wonder is a place where the biggest designing inspiration comes from. You can smell it in the air that Italians breathe fashion. No matter the age you won’t find a person that didn’t spend at least an hour getting ready to hit the streets. And can we talk about the food?? Delicious pasta or pizza and your favorite cocktail besides the Navigli Canal is our suggestion. So if you were wondering where to go next, Milan is the perfect option.

]]>
The Choker http://insidethebworld.mk/posts/94-the-choker http://www.frosinna.com/posts/1030/#comments Sun, 25 Sep 2016 22:00:00 +0000 http://insidethebworld.mk/content/statija.php?id=94

The world is currently obsessed with chockers of all kinds. Chain, velvet, string chockers... All kinds. We've been wearing them quite a lot in all the shapes but the choker on the pictures (Splash of Colors Accessories, it's our latest obsession. And how can it not be? Go check out Splash of Colors Accessories designs to find yours!

Choker: Splash of colors

]]>
Sammy dress set http://insidethebworld.mk/posts/93-sammy-dress http://www.frosinna.com/posts/1030/#comments Wed, 10 Aug 2016 22:00:00 +0000 http://insidethebworld.mk/content/statija.php?id=93

If you know us long enough you know we love matching sets of any kind. Skirts, pants, capris, maxi skirts ... you name it. This SAMMY DRESS set is everything! Plus is black and white, obviously one of my favorite combos!

You can find them on Facebook here - Sammy dress

Set: Sammy dress

]]>
Late night shopping - Skopje city mall http://insidethebworld.mk/posts/91-late-night http://www.frosinna.com/posts/1030/#comments Thu, 30 Jun 2016 22:00:00 +0000 http://insidethebworld.mk/content/statija.php?id=91

Манго сако 4490 -> 2490

Манго боди 1490 -> 750

Манго панталони 3290 -> 1490

Suite blanco сандали 2390 -> 1338

Suite blanco ташна 1790 -> 859

Thierry Lassry наочари 23800 -> 17850

Super dry маица 1590 -> 790

Guess комбилизон 8790 -> 4232

Nine west сандали 5790 -> 2316

Parfois обетки

Parfois саат 2090 -> 1496

Prada очила 20100-> 14070

]]>
The bracelet http://insidethebworld.mk/posts/90-the-bracelet http://www.frosinna.com/posts/1030/#comments Wed, 15 Jun 2016 22:00:00 +0000 http://insidethebworld.mk/content/statija.php?id=90 SOUFEEL
silver charm bracelet that I haven’t taken off since the day I got it. Since I have it on, I have been asked so many times where I got it from and it definitely doesn’t go by unnoticed]]>

The SOUFEEL silver charm bracelet that I haven’t taken off since the day I got it. Since I have it on, I have been asked so many times where I got it from and it definitely doesn’t go by unnoticed. This unique piece of jewelry is made of sterling silver and you can get free shipping for orders over $50. And don’t forget to use the code BLOG5 for 5% off for your SOUFEEL order and you have 365 days returns. Bring it on!

Bracelet: Soufeel ]]> Soufeel jewelry http://insidethebworld.mk/posts/89-soufeel-jewelry http://www.frosinna.com/posts/1030/#comments Sun, 05 Jun 2016 22:00:00 +0000 http://insidethebworld.mk/content/statija.php?id=89

Hello lovelies, hope you are all doing well and enjoying the beginning of summer! In today's post we talk about delicate jewelry. If you as ourselves are fans of quality silver jewelry keep your attention since we are sure you will love what you will see. SOUFEEL Jewelry offer quality sterling silver products and they give free shipping for orders over $50. The great deal is that you have a chance of return within 365 days! We personally love our SOUFEEL charm bracelet and it is basically something you can wear every day. For all of you interested getting yourself one you can get a discount of 5% by using the code BLOG5.

Have a good rest of the day!

Bracelet: Soufeel ]]> The Floral dress http://insidethebworld.mk/posts/88-the-floral http://www.frosinna.com/posts/1030/#comments Tue, 31 May 2016 22:00:00 +0000 http://insidethebworld.mk/content/statija.php?id=88

Florals for spring/summer?? I know groundbreaking! (Miranda Priestly voice). I never myself have been a floral design fan either but things change! This floral dress from Ligntinthebox is everything when you want to look boho-chic and feel comfortable all the time. Enjoy these warm days guys!

Floral dress: Ligntinthebox ]]> Bare shoulders http://insidethebworld.mk/posts/87-bare-shoulders http://www.frosinna.com/posts/1030/#comments Fri, 27 May 2016 22:00:00 +0000 http://insidethebworld.mk/content/statija.php?id=87

this shirt is my latest obsession since not that I can only wear it casually for my daily coffee with friends, but I already pictured it in my head with my favorite leather black skirt for a night out. Have a lovely day everyone!

Blouse: Dresslink ]]> Spring days http://insidethebworld.mk/posts/86-spring-days http://www.frosinna.com/posts/1030/#comments Sat, 16 Apr 2016 22:00:00 +0000 http://insidethebworld.mk/content/statija.php?id=86

Isn't this cape/dress just amazing for the spring and summer days? I wore as a cape the other day but can't wait to wear as a dress this summer. Hope you all have a good day

Cape/Dress: Cndirect ]]> Grey set http://insidethebworld.mk/posts/85-grey-set http://www.frosinna.com/posts/1030/#comments Fri, 26 Feb 2016 23:00:00 +0000 http://insidethebworld.mk/content/statija.php?id=85

So this right here is what I like to wear on a sunny Saturday morning going for a coffee. Even a skirt can be included in a casual rocker-ish outfit. Have great weekend everyone!

Boots: Zara (old)

Leather Jacket: Zara

Grey set: DressLink ]]> Irresistible me http://insidethebworld.mk/posts/84-irresistible-me http://www.frosinna.com/posts/1030/#comments Tue, 23 Feb 2016 23:00:00 +0000 http://insidethebworld.mk/content/statija.php?id=84

I know we are all obsessed to make our hair look at its bets in the easiest way possible and trust us we were one of those people that would say that a straightener is just a straightener. We received this Irresistible me Diamond iron just a week ago and honestly we love it. Although it was sent to us the review is our real satisfaction from its use. The iron gets heated very quickly and it really doesn’t take more than 15 minutes to get your perfect hairstyle, whether is going from straight to wavy or reverse. Life just got a little easier haha

Features:

- a 360° mobile cord that swivels around following your every move

- shuts down automatically in 30 minutes

- gets hot (450F/230C) really fast, in up to 15 seconds

- heat display that allows you to see the temperature all the time

You can get you yours at www.irresistibleme.com

]]>
Reddish http://insidethebworld.mk/posts/83-reddish http://www.frosinna.com/posts/1030/#comments Fri, 05 Feb 2016 23:00:00 +0000 http://insidethebworld.mk/content/statija.php?id=83

Happy Saturday everyone! Hope you all enjoyed the sun and the lovely almost spring weather! This outfit is actually from couple days ago when the weather was not so good. I've been craving for this kinda blouse for a while and now I finally got it :) I think it's very chic and unique :) Hope you like it!

Hat: Forever21

Blouse: similar here SheIn

Boots: Zara

]]>
Vintage denim http://insidethebworld.mk/posts/82-vintage-denim http://www.frosinna.com/posts/1030/#comments Sat, 30 Jan 2016 23:00:00 +0000 http://insidethebworld.mk/content/statija.php?id=82

Vintage denim is what I have on mind lately. Found this denim jacket in my closet and I don't even remember when I got it, so it must have been looooong time ago. The outfit you see on the pictures is what I came up with although an all denim look is on my mind too. Might do that in some of the next posts. Have a relaxing Sunday everyone!

Bag: David Jones

Knit dress: similar here Zara & SheIn

Denim jacket: Vintage

]]>
The collar http://insidethebworld.mk/posts/81-the-collar http://www.frosinna.com/posts/1030/#comments Fri, 15 Jan 2016 23:00:00 +0000 http://insidethebworld.mk/content/statija.php?id=81

The second post in the new year is also a project we short last year. We used this great location in the center of our capital and I think the shots turned out to be amazing. I went with a an outfit which is a little bit more elegant but I always like to try new different things once in a while. I hope you like it! Enjoy your Saturday :)

Photography: Aleksandar Vrzalski

Pants: similar here

Boots: Zara

]]>